KONTAKT

Kulturhuset Vingen
Amhults Torg 7
423 37 Torslanda

Café & reception: 031 – 92 45 45
Tildas Restaurang: 031 – 92 45 40
Facebook: Kulturhuset-Vingen
Instagram: vingen_folketshus
mail:          info@vingen.se
till oss:       förnamn@vingen.se


Nu har vi sommartider  
på Kulturhuset Vingen
Från och med 1 juni har vi (och biblioteket) STÄNGT på helgerna

v 26 är det CIRKUSVECKA

Vårt café är mycket abonnerat den här tiden av året och har därför begränsade öppettider – 

Huset (ej café/biokassa) är öppet under bibliotekets öppet-tider
mån 10 – 19
tis     10 – 19
ons   10 – 15
tors   10 – 19
fre      10 – 15
helger stängt
Vi önskar Glad sommar och
Välkomna åter till hösten!

Vi öppnar åter med normala tider till hösten.
CAFÉ
mån- fre 10 – 19
helger vid arrangemang.

Utöver dessa tider är husets lokaler öppna för bokningar på kvällar och helger, hyr lokal för sammankomster, möten mm. Kontakta vår bokningsansvarige:
Anita Börjesson
anita@vingen.se

Välkomna!

Vi jobbar här:

kulturansvarig &
verksamhetschef


Hannah Schütz
0707-924522
hannah@vingen.se

Bokningsansvarig/ husvärd


Anita Börjesson
anita@vingen.se

Café/ husvärd


Monica Johansson
monica@vingen.se

Frida Larsson
frida@vingen.se

Teknik och Fastighet/ husvärd
___________________

0732-324542

Victoria Björklund
victoria@vingen.se

Per Lundberg
per@vingen.se

Ordförande                                                                                

Anders Wallqvist

________________________________

Vi är en del av Folkets Hus och Parker
Vår verksamhet bedrivs i samarbete med ABF och Riksteatern

FolketsHusföreningen Vingen har funnits sedan huset stod på plats 2005, i september det året invigdes Kulturhuset Vingen med pompa och ståt.
Kent Andersson var en av många specialinbjudna och han läste sin dikt Vingen som hänger i vår foyé.

Vi vill göra det enkelt för människor att mötas, vårt hus är fullt av möjligheter till möten
vi fyller huset med verksamheter och hyresgäster som hjälper oss med detta.

är du intresserad av vår verksamhet? Det går att köpa en andel i föreningen och vara med och påverka