KONTAKT

Kulturhuset Vingen
Amhults Torg 7
423 37 Torslanda

Bokningar: info@vingen.se

Café, biljetter och bokningar: 031-924545
Fastighetsfrågor: 0703-534540
Kultur/marknad:0707-7924522
Facebook: Kulturhuset-Vingen

CAFÉ
måndag–fredag: 10.00–16.00

Under rådande corona-tider håller vårt cafe öppet för kioskvaror, information, biljetter och bokningar.

Välkomna!

Vi jobbar här:

Café/husvärd
Monica Johansson
monica@vingen.se

Teknik och fastighet/husvärd
Victoria Björklund
victoria@vingen.se

Teknik och fastighet/husvärd 
Stefan Christiansson
stefan@vingen.se

Kulturproducent/marknad
Tina Phipps
tina@vingen.se

Verksamhetsansvarig
Helena Dahlgren
helena@vingen.se

Ordförande
Anders Wallqvist
anders@vingen.se

________________________________

Vi är en del av Folkets Hus och Parker.
Folketshusföreningen Vingen har funnits sedan huset stod på plats 2005, i september det året invigdes Kulturhuset Vingen med pompa och ståt.
Kent Andersson var en av många specialinbjudna och han läste sin dikt Vingen som hänger i vår foajé.

Vi vill göra det enkelt för människor att mötas och vårt hus är fullt av möjligheter.
Vi fyller huset med verksamheter och hyresgäster som hjälper oss med detta.

 

Vill du vara med och påverka?

Bli medlem i Folketshusföreningen Vingen.

Vi ser gärna att fler Torslandabor engagerar sig och påverkar utbudet i vårt kulturhus.

Idag är vi cirka 3000 medlemmar men kan bli fler!

Köper du/ni en andel för 100 kr i Folketshusföreningen Vingen blir ni en enskild medlem. Ni kan också gå med som förening.

Som medlem får man möjlighet att påverka vad som sker, vilka som sitter i styrelsen och rabatt vid hyra av lokal.

Välkommen att ansöka om medlemskap.

Till din ansökan behöver du bifoga namn, adress och personnummer

Medlemsförening behöver bifoga organisationsnummer, medlemsförteckning och stadgar.

Svar på er ansökan kommer efter nästa styrelsemöte.

Maila: info@vingen.se